445 рішень Медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) щодо встановлення інвалідності посадовцям скасували, зараз тривають перевірки. Про це 1 липня інформує пресслужба Міністерства охорони здоров’я України.
На цей момент, відповідно до інформації, яку надали Служба безпеки України, Державне бюро розслідувань і Офіс генерального прокурора, до перевірки долучили 2630 справ посадовців із понад 70 державних органів, яким установили інвалідність, ідеться в повідомленні. Зазначено, що розглянули 1692 справи, ще 423 осіб викликали на дообстеження для уточнення функціонального стану.
За результатами перевірки, у 286 випадках ухвалили нові рішення, зокрема про зміну групи інвалідності (226 випадків) чи зміну строку встановлення інвалідності (60 випадків).
Найбільша кількість посадовців, яким установили інвалідність і щодо яких триває перевірка, припадає на:
- Державну митну службу України – 810 справ, із яких 369 уже розглянуто, 129 рішень скасовано, а в 78 випадках – рішення змінено;
- Державну податкову службу України – 518 справ, із яких 291 розглянуто, 90 рішень скасовано, 64 – змінено;
- органи прокуратури – 448 справ із яких 203 вже розглянуто, 80 рішень скасовано, у 45 випадках рішення змінено, а 121 людину викликали на дообстеження.
МОЗ нагадує, що з 1 січня 2025 року в Україні замість МСЕК запрацювала нова система оцінювання повсякденного функціонування людини.
“Це прозора модель, що фокусується на реальних потребах, а не лише на документах”, – запевняють у міністерстві.
Станом на 4 червня в систему вже завели понад 254 тис. справ: 46 289 із них – це оцифровані матеріали, передані від МСЕК, а 208 450 – нові електронні направлення, сформовані лікарями. Уже розглянуто понад 220 тис. справ.
Контекст
29 жовтня 2024 року Верховна Рада ухвалила закон про вдосконалення системи МСЕК, президент України Володимир Зеленський підписав його 18 листопада. У ньому, зокрема, пропонують вилучити обов’язок особи проходити медичний огляд у МСЕК і передбачити право особи визначати форму своєї участі в засіданні МСЕК (особисто чи онлайн).
19 грудня Рада ухвалила законопроєкт щодо ліквідації МСЕК. У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що система МСЕК не відповідала викликам України під час війни і втратила актуальність у підходах до встановлення інвалідності. Закон Зеленський підписав 30 грудня.
З 1 січня 2025 року замість МСЕК почали працювати експертні комісії, які проводитимуть оцінювання відповідно до критеріїв Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я. Скандал навколо МСЕК розгорівся на початку жовтня 2024 року. Тоді за підозрою в незаконному збагаченні затримали й заарештували керівницю Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяну Крупу, в якої під час обшуку виявили $6 млн, а пізніше стало відомо про масове оформлення інвалідності прокурорам Хмельницької області, до чого, за даними журналістів, може бути причетна Крупа.
22 жовтня Зеленський провів засідання Ради нацбезпеки і оборони, присвячене МСЕК. Він заявив, що відповідальність за порушення має бути персональною, і анонсував кадрові рішення. Після засідання на той час генпрокурор Андрій Костін оголосив про звільнення.
За даними СБУ станом на кінець жовтня, протягом 2024 року скасували понад 4 тис. фіктивних висновків про інвалідність, 64 посадовці МСЕК дістали підозри.