Субота, 5 Липня, 2025
  • ГОЛОВНА
  • УЖГОРОД
  • МУКАЧЕВО
  • СУСПІЛЬСТВО
  • ЕКОНОМІКА
  • СПОРТ
  • КУЛЬТУРА
  • АВТО
  • БІЗНЕС
Міжгір'Я
  • ГОЛОВНА
  • УЖГОРОД
  • МУКАЧЕВО
  • СУСПІЛЬСТВО
  • ЕКОНОМІКА
  • СПОРТ
  • КУЛЬТУРА
  • АВТО
  • БІЗНЕС
No Result
View All Result
Міжгір'Я
No Result
View All Result
  • ГОЛОВНА
  • УЖГОРОД
  • МУКАЧЕВО
  • СУСПІЛЬСТВО
  • ЕКОНОМІКА
  • СПОРТ
  • КУЛЬТУРА
  • АВТО
  • БІЗНЕС
Головна УЖГОРОД

“Мрію, що колись повернуся додому – в український Маріуполь”: перша повернута з окупації дівчинка Кіра Обединська в Ужгороді

“Мрію, що колись повернуся додому – в український Маріуполь”: перша повернута з окупації дівчинка Кіра Обединська в Ужгороді
Share on FacebookShare on Twitter

Історія повернення в Україну з окупації Кіри Обединської

 

«Я дуже чекала на дідуся, що він мене забере. Коли побачила, як заходить у лікарняну палату в Донецьку, посмішка була на все обличчя», – згадує 15-річна Кіра Обединська момент, з якого почалось її повернення на рідну землю.  

Кіра Обединська – перша дівчинка, яку у 2022 році офіційно вдалося повернути в Україну після вивезення з Маріуполя в окупований Донецьк. Аби забрати онучку, її дідусь Олександр Обединський подолав шлях тривалістю у 8 днів і особисто добирався до Донецька з Чернівців, де на той час мешкав. 

Сьогодні, без малого як рік, Кіра та Олександр Обединські живуть в Ужгороді. Нині дівчина перейшла в 10 клас, а ще серед інших 24 дітей – стала лауреаткою президентською нагороди «Майбутнє України». Медаллю щороку нагороджують українських дітей, які гідно проходять випробування війною та проявляються у складних життєвих обставинах.

вручення нагороди. Фото Закарпатської ОВА

Вручення нагороди Кірі Обединській. Фото: Закарпатська ОВА

«Для нас ця нагорода стала цілковитою несподіванкою», – каже, крокуючи поруч із Кірою пан Олександр. Ми йдемо у літньому світлі Ужгорода – містом, де дідусь з онучкою після страшних випробувань і кількох переїздів знайшли прихисток і умовний спокій.

Містом, в якому вони, проїхавши усю країну, й досі «обживаються» і навіть намагаються будувати плани. Попри гіркий досвід, з якого знають: плани й життя – речі настільки крихкі, що можуть розлетітись на друзки в одну мить.

5

Олександр Обединський

«Негайно повертайся додому, ніде не затримуйся»

24 лютого 2022 року о 5-й ранку 12-річна Кіра Обединська чекала на зупинці у своєму рідному Маріуполі на автобус. Дівчинка вчилася на сімейній формі навчання, і того дня мала складати у школі тести, аби перейти в наступний клас. Автобус ще не під’їхав, коли у Кіри задзеленчав мобільний: дзвонив її батько – чемпіон України з водного поло Євген Обединський. 

«Негайно повертайся додому. Якомога швидше. Ніде не затримуйся», – почула у слухавку Кіра батьків голос. Намагалася перепитати, що сталося, і в цей момент неподалік почула вибухи. 

Не розуміючи, що відбувається, Кіра разом з іншою жінкою, яка також чекала на автобус, рушили до іншої зупинки, щоб повернутися додому. Йдучи поруч з дівчинкою, незнайома жінка інтуїтивно прикрила її своєю курткою – наче по-материнськи намагалася вберегти. Мама ж Кіри померла, ще коли дівчинка була маленькою…

…Першою підходящою маршруткою Кіра повернулася додому. Відтоді автобуси в Маріуполі більше не курсували. Згодом пропав мобільний зв’язок, зникло газо- та водопостачання, опалення. Почалася широкомасштабна війна. 

6

Кіра Обединська

Втрата відчуття часу в підвалі й вода з ризиком для життя

– Я до останнього не вірив, що буде повномасштабне вторгнення. Коли мені хтось про це казав, я відмахувався: що за нісенітниці, яка війна у 21 столітті, ви що жартуєте. Можливо, відчуття небезпеки притупило те, що війна поблизу нас тривала ще з 2014-го: ми жили буквально за 20 км від лінії зіткнення і вже якось адаптувалися. Й навіть коли відбулося широкомасштабне вторгнення, був упевнений: ну, тиждень постріляють – і на тому все. А воно як пішло, пішло, і ось досі горить,– згадує Олександр Обединський.  

З кожним наступним днем великої війни страх, розгубленість, невизначеність і смерті в Маріуполі ширилися з геометричною прогресією. Десятки бомб, що летіли на місто з бойових літаків. Танки, які розстрілювали будинки в упор. Люди, що намагаються зберегти життя у підвалах. 

Кіра з однолітками й іншою малечею буквально жили під землею: підійматися назовні дітям забороняли. В підвалах – темно, сиро й весь час зимно.

2

Кіра з однолітками й іншою малечею буквально жили під землею

В постійних потемках не розумієш, який зараз день і година. Але у вічному холоді точно розумієш, що зараз – лютий. А ще чіткіше розумієш, що нагорі йде війна: підвал постійно здригається від добре чутних вибухів, «прильотів», кулеметних черг. 

Час до часу дорослі вибиралися назовні шукати воду й хоч якісь продукти. Центрального водопостачання в місті вже немає, тож люди набирають воду з підземних джерел та комунікаційних колодязів. По воду виходять з самісінького ранку, вишиковуючись у чергу і з ризиком загинути під час чергового ворожого нальоту.

Npp 0460 (1)

Кіра й Олександр Обединські в Ужгороді

«Вони мали нас наздогнати, але не вийшло…»

В один із таких днів практично на очах у 12-річної Кіри загинув її батько. Євген Обединський саме піднявся до квартири, коли в будинок влучив черговий російський снаряд. Від постійних обстрілів та спричиненої ними пожежі загорівся й обвалився балкон, де чоловік на той момент перебував. 

Понині знайти тіло Євгена або бодай дізнатися, чи його взагалі поховали і де, немає можливості.

– Маріуполь після повномасштабного вторгнення – це місто братських могил. Вбитих людей кого могли – ховали у дворах, кого не могли – лишали на вулицях. Отак ідеш містом – дрова шукаєш або по воду – і просто неба трупи лежать, в кращому разі, чимось накриті, – каже Олександр Обединський.

… Після загибелі батька Кіра залишилася сама з дівчиною батька та її родиною. З ними ж у гурті й виходила з Маріуполя пішим ходом – в страшному хаосі війни організованої евакуації не було, гуманітарні коридори не працювали. Дідусь Олександр на той час, раніше покинувши Маріуполь, жив у Чернівцях. 

– Ми хотіли з сином виїжджати разом, але у нього поламалося авто, а в мене не було бензину. Коли ж вдалося знайти пальне, він каже: ти їдь, а ми наздоженемо, щойно полагоджу машину. Але не вийшло. За кілька днів я дізнався, що син загинув, а онучку, поранену, вивезли у Донецьк, – розповідає Олександр Обединський.

8

Вони мали нас наздогнати. Але не вийшло

8 днів дороги в Донецьк: повернути Кіру в Україну

Про долю його сина й онучки дідуся сповістила дівчина Євгена. Вибираючись із Маріуполя пішки з групою дорослих і дітей, Кіра підірвалася на розтяжці. Поранену, її спершу доправили у Мангуш за 15 км від Маріуполя – селище тоді вже було окуповане росіянами. А звідти вивезли в лікарню у Донецьк. 

Там Кіра майже місяць чекала на дідуся в лікарні. Увесь цей час керівництво держави вело переговори з москвою щодо повернення дитини в Україну. Складнощів і тривоги додавало те, що механізми повернення на той час ще не розробили, а дівчинку як сироту у в будь-який момент могли вивезти далі вглиб росії – в один з інтернатів або в якусь із родин на усиновлення. 

У неділю, 24 квітня 2022 року Олександр Обединський приїхав за Кірою в Донецьк. У дорозі провів 8 днів. І встиг: наступного дня, у понеділок, дівчинку збиралися виписувати…

Відтак була дорога в Київ і реабілітація в «Охматдиті». Разом із Кірою в медцентрі тоді проходив лікування перший повернутий з російського полону хлопчик – Ілля Матвієнко з Маріуполя, який теж був евакуйований до Ужгорода. 

Після виписки з «Охматдиту» 6 травня дідусь Олександр з онучкою Кірою повернулися до Чернівців.

9

Кіра майже місяць чекала на дідуся у Донецьку в лікарні

Ужгород: заняття танцями і заповітна мрія про рідний Маріуполь

Згадуючи перші місяці у новому для себе місті, Кіра розповідає, як довго не могла заспокоїтися і постійно «рвалась» у Маріуполь.

– Я так плакала, десь пів року не могла звикнути, весь час просила повернутися додому. Новини не дивилася – було страшно, не хотіла бачити, що зробили з моїм рідним містом, – каже дівчина.

Згодом до нового місця проживання звикла, знайшла нових друзів, але знову виникла потреба переїзду: в Ужгороді Олександру запропонували житло. Так наприкінці липня минулого року дідусь із онучкою переїхали на Закарпаття.

В Ужгород Кіра привезла з собою захоплення танцями: вперше пішла у танцювальну студію у Чернівцях, нині ж продовжує займатися у студії «Амплуа» – опановує джаз-фанк. Поки вагається з майбутнім фахом, але в ліцеї вже обрала гуманітарний профіль. 

Мріє про те, як заведе собі великого собаку – такого, як колись жив у її дідуся в Маріуполі. 

4

Мріє про те, як заведе собаку. Але найбільше – про повернення у Маріуполь

Але найбільше мріє про повернення у любий Маріуполь – аби знову відчути запах і доторк моря й затишок рідного дому. 

– Ми все життя прожили біля моря, Кіра з морем виросла. І тепер це назавжди з нами у серці. Та зараз ми тут, і приймаємо це як даність. Треба радіти дару життя, тому, що маємо зараз. Тож приживаємося потроху й обживаємося. А дасть Бог, у майбутньому повернемося в Маріуполь – але тільки тоді, коли над ним знову замайорить український прапор, – каже Олександр Обединський.

1

Треба радіти дару життя, тому, що маємо зараз

Текст: Тетяна Клим-Кашуба, varosh.com.ua

Фото: Наталка Павлик

 

03 липня 2025р.

Також вам можуть бути цікаві наступні публікації

Поблизу кордону зі Словаччиною затримали організатора переправлення ухилянтів та чотирьох його “клієнтів” (ВІДЕО) –
УЖГОРОД

Поблизу кордону зі Словаччиною затримали організатора переправлення ухилянтів та чотирьох його “клієнтів” (ВІДЕО) –

05.07.2025
У 2025-му громади Закарпаття активніше долучаються до програми житлових кредитів –
УЖГОРОД

У 2025-му громади Закарпаття активніше долучаються до програми житлових кредитів –

05.07.2025
Закарпаття в ТОПі Forbes: три компанії увійшли до Рейтингу Next 250 –
УЖГОРОД

Закарпаття в ТОПі Forbes: три компанії увійшли до Рейтингу Next 250 –

05.07.2025
Внутрішнє адміністрування всіх соціальних допомог відтепер здійснює Пенсійний фонд України – про зміни розповіли в Закарпатській ОВА
УЖГОРОД

Внутрішнє адміністрування всіх соціальних допомог відтепер здійснює Пенсійний фонд України – про зміни розповіли в Закарпатській ОВА

05.07.2025
наст.
Внутрішнє адміністрування всіх соціальних допомог відтепер здійснює Пенсійний фонд України – про зміни розповіли в Закарпатській ОВА

Внутрішнє адміністрування всіх соціальних допомог відтепер здійснює Пенсійний фонд України - про зміни розповіли в Закарпатській ОВА

орбан: ми зупинили вступ України до Євросоюзу

орбан: ми зупинили вступ України до Євросоюзу

У Керецьках на Хустщині згоріли житловий будинок, літня кухня та дровітня під спільним дахом (ФОТО)

У Керецьках на Хустщині згоріли житловий будинок, літня кухня та дровітня під спільним дахом (ФОТО)

Бізнес.

Visa інвестувала у фінтех-компанію Mynt

Visa інвестувала у фінтех-компанію Mynt

12.04.2025
Визначили, за скільки будуть продавати готель “Україна” у центрі Києва – ПРОМИСЛОВІСТЬ

Визначили, за скільки будуть продавати готель “Україна” у центрі Києва – ПРОМИСЛОВІСТЬ

29.03.2025
НБУ анулював ліцензію небанківській фінустанові

НБУ анулював ліцензію небанківській фінустанові

07.05.2025
Названо, скільки заробила Укрпошта на аукціонах посилок

Названо, скільки заробила Укрпошта на аукціонах посилок

10.04.2025
Як змінилися міжнародні резерви України у травні — НБУ

Як змінилися міжнародні резерви України у травні — НБУ

07.06.2025

Спорт.

Франківці вибороли медалі відкритого чемпіонату Львівщини з бадмінтону – Спорт

Франківці вибороли медалі відкритого чемпіонату Львівщини з бадмінтону – Спорт

06.04.2025
Тарас Королишин здобув звання чемпіона Хорватії – Спорт

Тарас Королишин здобув звання чемпіона Хорватії – Спорт

11.06.2025
Мар’ян Масевич залишив “Ураган” – Спорт

Мар’ян Масевич залишив “Ураган” – Спорт

17.06.2025
“Пробій” запланував п’ять спарингів під час літнього міжсезоння – Спорт

“Пробій” запланував п’ять спарингів під час літнього міжсезоння – Спорт

28.06.2025
“Прикарпаття ДЮСШ №3” зіграє в Кубку України: затверджено новий формат змагань – Спорт

“Прикарпаття ДЮСШ №3” зіграє в Кубку України: затверджено новий формат змагань – Спорт

04.07.2025

Увага! Увесь контент, включно зі статтями та публікаціями, представлений на порталі, розрахований виключно на аудиторію, яка досягла 21 року. Інформація призначена для повнолітніх користувачів і не рекомендується для перегляду особам молодше зазначеного віку.


Категорії

  • АВТО
  • Без категорії
  • БІЗНЕС
  • ЗДОРОВ'Я
  • КУЛЬТУРА
  • МУКАЧЕВО
  • СПОРТ
  • СУСПІЛЬСТВО
  • ТЕХНО
  • УЖГОРОД

Позначки

Apple Watch 2 Best iPhone 7 deals Buying Guides CES 2017 iOS 10 iPhone 7 Nintendo Switch Playstation 4 Pro Sillicon Valley новини Сваляви новини Хуста

Останні публікації на порталі

445 рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям скасували – МОЗ

445 рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям скасували – МОЗ

05.07.2025
Щоденник жительки Маріуполя з музею “Голоси Мирних” Фонду Ріната Ахметова ліг в основу аудіосеріалу Polskie Radio

Щоденник жительки Маріуполя з музею “Голоси Мирних” Фонду Ріната Ахметова ліг в основу аудіосеріалу Polskie Radio

05.07.2025
  • Про портал
  • Реклама
  • Політика конфіденційності
  • Контакти

© 2016-2025 СТУДІЯ Міжгір'Я

No Result
View All Result
  • Головна
  • УЖГОРОД
  • МУКАЧЕВО
  • ЕКОНОМІКА
  • СУСПІЛЬСТВО
  • ЗДОРОВ’Я
  • СПОРТ
  • КУЛЬТУРА
  • БІЗНЕС
  • АВТО
  • ТЕХНО

© 2016-2025 СТУДІЯ Міжгір'Я