Генеральний прокурор України Руслан Кравченко оголосив про початок перевірки прокурорів, які мають статус осіб з інвалідністю. Про це він написав у Facebook 15 липня.
Кравченко зазначив, що питання прокурорів зі статусом інвалідності викликало широкий суспільний резонанс, але за дев’ять місяців його так і не врегулювали. Тепер за його ініціативи прокурорів, які мають відповідний статус, скерують на перевірку кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (КДКП).
Загалом зараз в органах прокуратури залишилося 484 прокурори з інвалідністю. Не проходитимуть перевірки лише ті працівники, котрі “мають статус інвалідів дитинства, особи, які зазнали невідновних втрат для здоров’я, мають онкологічні захворювання, є інвалідами війни”. За словами Кравченка, таких в органах прокуратури 136 осіб.
Ще 41 посадовець подав заяви на звільнення за власним бажанням, їх задовольнили. Інші 348 прокурорів мають пройти комісію.
“Розумію, що серед них можуть бути особи, чий статус у результаті перевірки буде підтверджено. При цьому встановлені факти недоброчесності не повинні ставити хрест на авторитеті всіх прокурорів, які продовжують сумлінно виконувати свою роботу. Відновлення довіри – це шлях, який має пройти кожен. Без винятків. Без маніпуляцій”, – наголосив Кравченко.
Контекст
23 жовтня 2024 року Офіс генерального прокурора повідомляв, що в Україні 5,9% прокурорів оформлені як особи з інвалідністю.
Найбільше прокурорів з інвалідністю виявили у Хмельницькій області – 28,9%, або 61 прокурор. За повідомленням Хмельницької обласної прокуратури, у період із жовтня 2024 року до 18 квітня 2025 року в області звільнили 16 прокурорів з інвалідністю. Службовому розслідуванню щодо прокурорів передувало затримання й арешт керівниці Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяни Крупи за підозрою в незаконному збагаченні, в якої під час обшуку виявили $6 млн. Згодом стало відомо про масове оформлення інвалідності прокурорами Хмельницької області, до чого, за даними журналістів, може бути причетна Крупа.