Харківський забудовник, попри кримінальне провадження, продовжує незаконні роботи на березі річки Тересва, нищить ліс та залучив “тітушок”. Кілька десятків мешканців села Калини вкотре повстали проти спорудження мініГЕС і готуються до нових протестів, якщо влада їх не почує.
Учора, в п'ятницю, 11 квітня 2025 року, в селі Калини на Тячівщині пів сотні місцевих жителів намагалися передати голові Дубівської ОТГ Денису Каганцю звернення з письмовою вимогою зупинити незаконні роботи зі спорудження мініГЕС на березі річки Тересва.
Однак, як повідомляють мешканці, селищний голова, обраний від партії "Рідне Закарпаття", разом із заступниками втік із сільради у невідомому напрямку. Протягом цілого робочого дня він на роботі так і не з'явився.
Як повідомляло раніше Закарпаття онлайн, 28 березня 2025 року забудовник з Харкова ТОВ «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА» розпочав підготовчі незаконні роботи для майбутнього будівництва мініГЕС, шляхом видалення зелених насаджень в межах прибережної охоронної смуги річка Тересва та на островах в руслі річки. Розпочалися роботи без оцінки впливу на довкілля, що прямо заборонено законодавством. На місці було зафіксовано сотні пнів від свіжозрубаних здорових дерев та оселище червонокнижних бобрів.
Тоді місцеві мешканці зупинили незаконні роботи та прогнали недобросовісних забудовників. Однак згодом була привезена додаткова будівельна техніка, рубка лісу продовжилась, а для охорони найнято "тітушок" в балаклавах.
Як повідомили редакцію ініціативна група села Калини, якщо місцева влада їх не почує та продовжить ігнорувати, мешканці готові до більш рішучих протестів, зокрема і таких як 10 квітня на Житомирщині (викинули чиновника в сміттєвий бак – ред.).
У свою чергу поліція Тячівщини зареєструвала кримінальне провадження №12025078160000093 від 05.04.2025 по факту самоправства за ст. 356 КК України. Окрім цього, як стверджують мешканці, є також ознаки самовільного зайняття земельної ділянки (ст.197-1 Кримінального кодексу України).
Згідно із ч.4 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» забороняється розпочинати провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті, без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планованої діяльності.
Враховуючи очевидне та грубе порушення екологічного, природоохоронного та земельного законодавства, мешканці села Калини Тячівського району у своєму зверненні до Дубівського селищного голови Дениса Каганця вимагають:
1) Зупинити на території, що не відведена під здійснення планованої діяльності ТОВ «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА», виконання будь-яких підготовчих і будівельних робіт.
2) Вжити заходів щодо зупинення здійснення ТОВ «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА» будь-яких підготовчих і будівельних робіт на земельних ділянках з кадастровими номерами 2124482800:01:002:0128 та 2124482800:01:002:0129 до отримання цим товариством позитивних висновків з оцінки впливу на довкілля повідомленої ними планованої діяльності.
3) Вимагати у ТОВ «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА» дотримання природоохоронного, земельного законодавства на території в межах та поза межами села Калини Тячівського району Закарпатської області.
Як раніше повідомляло Закарпаття онлайн, 25 червня 2024 року Міндовкілля зупинило розгляд документів щодо будівництва мініГЕС на Тересві в Калинах. Окрім того, представники громади оскаржують містобудівну документацію та незаконне відведення землі під будівництво ГЕС в судах.
Йдеться про одну із 2-х руслових мініГЕС на "заповідній" річці Тересва в селі Калини, що на Тячівщині, яку, всупереч волі громади, намагаються знову проштовхнути недобросовісний бізнес з Харкова у змові з так само недобросовісною місцевою владою.
Усього в планах забудовника – каскад із щонайменше 5 мініГЕС на річці Тересва в селах Красна, Дубове, Калини, Бедевля, а у випадку "невдачі" у Калинах – розмістити в Нересниці. Таким чином, на відрізку протяжністю 24 кілометри, між селами Бедевля та Калини, річку мають намір перегородити греблями щонайменше 5 разів.
Ще у жовтні 2018 року Калини на Тячівщині повністю відмовились від мініГЕС, зібравши понад 2 200 підписів та проголосувавши за підсумками громадського обговорення одностайно проти будь-якого гідробудівництва на їх річці.
Закарпаття онлайн
12 квітня 2025р.