Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко заявив, що Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) перевірить працівників аптек на відповідність вимогам до кваліфікації. Про це проінформувала пресслужба Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) 15 квітня.
Як ідеться в повідомленні, минулого тижня Держлікслужба оприлюднила результати перевірок за перший квартал 2025 року. Серед виявлених порушень – відсутність укомплектованого штату аптечного закладу працівниками, які мають фармацевтичну освіту і кваліфікацію.
“Оскільки лікарські засоби мають відпускатися через аптечні заклади лише фахівцем, що має фармацевтичну освіту, такі порушення становлять ризик для безпеки пацієнтів. Окрім цього, аптечні заклади зобов’язані вносити в ЕСОЗ інформацію щодо відпущених лікарських засобів за електронними рецептами”, – зазначає МОЗ.
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко доручив Держлікслужбі з лікарських засобів та контролю за наркотиками провести системний аналіз аптечних закладів стосовно забезпеченості кваліфікованими фармацевтичними працівниками й надати пропозиції щодо ефективного запуску й функціонування реєстру фармацевтів.
“Минулого тижня я доручив Держлікслужбі проаналізувати ситуацію з кадровим забезпеченням аптек і підготувати пропозиції для запуску реєстру фармацевтів. Сьогодні ми обговорюємо перші результати. Дані з електронної системи охорони здоров’я дозволяють визначити, хто саме працює в аптеках і чи відповідає працівник фаховим вимогам. Це відкриває можливість для Держлікслужби розпочати цільові перевірки в тих закладах, де є сумніви щодо наявності кваліфікованих працівників. Це важливий крок до підвищення якості фармацевтичної послуги й безпеки пацієнта. Пацієнт має бути впевнений, що під час отримання чи купівлі лікарського засобу з ним працює кваліфікований фахівець, а послуга відповідає стандартам якості”, – сказав Ляшко.
У відомстві додали, що для виконання цього доручення фахівці МОЗ і Держлікслужби на основі даних в ЕСОЗ сформують перелік аптечних закладів, де немає працівника з підтвердженою фармацевтичною освітою. Такі заклади підпадатимуть під перевірку з боку Держлікслужби щодо дотримання ліцензійних умов.
Контекст
Щоб забезпечити своєчасну медичну й фармацевтичну допомогу населенню в умовах воєнного стану, 8 березня МОЗ надало можливість працювати у фармацевтичних закладах студентам усіх медичних і фармацевтичних спеціальностей та педпрацівникам.