Здавалося б, що тут складного, взяв ватні палички та почистив вуха. Але не все так просто. Неправильно виконані дії можуть призвести до інфікування та запалення. Про те, яким має бути догляд за вухами, розповімо в статті.
Вушна сірка є захисним природним зволожувачем та антисептиком для вух людини. Головне правило у догляді – не допускати, щоб секрет накопичувався у великій кількості, але й не порушувати природний механізм його виведення. У статті поговоримо про те, як правильно чистити вуха.
Навіщо потрібна сірка?
Ця воскоподібна речовина є кінцевим продуктом секреції вух людини. Вона змащує слухові ходи, захищає від пилу та інфекцій глибокі структури вуха.
Сірка постійно оновлюється, стара виводиться із слухових каналів, а нова виділяється. Цей процес у кожної людини індивідуальний. Він залежить не лише від анатомічної будови вуха, а й від інших факторів: клімату, роботи на шкідливому виробництві, частого використання мобільного телефону, навушників чи слухового апарату. Перелічені фактори підвищують вироблення сірки.
Гігієнічні процедури слід проводити лише для вушної раковини. Природний процес очищення проходу від сірки відбувається постійно, при кашлі, під час розмови чи пережовування їжі. Але іноді механізм «ламається» через різні причини. Це може вплинути на рівень слуху, сприятиме створенню сірчаних пробок. Тому правильно проведена гігієна дуже важлива.
Як часто потрібно чистити вуха
Очищати рекомендується лише вушні раковини, краще це робити під час вмивання чи прийняття душу. Що потрібно робити:
- спінити в долонях мило;
- намилити кінчиком пальця вушну раковину та обробити її;
- нахилити голову та промити вухо водою;
- видалити залишки рідини за допомогою ватного диска чи серветки.
Дії мають бути обережними, щоб всередину вуха не потрапила вода.
Гігієнічні процедури рекомендується проводити 1-2 рази на тиждень, дітям це можна робити щодня.
У деяких людей може бути індивідуальна схильність до надмірного утворення сірки або звивистого слухового проходу. У цих випадках можна купити недорогі вушні краплі та спреї, які швидко розм'якшать сірку та полегшать процес її виведення.
Чи можна чистити вуха вушними паличками?
Якщо робити це неправильно, вводити ватяну паличку дуже глибоко та з надмірними зусиллями, сірка проштовхується назад у слуховий прохід. Згодом відбувається її накопичення, ущільнення, формується пробка. Виникає відчуття закладеності, шум у вухах, порушення слуху.
При використанні ватних паличок можна пошкодити шкіру в області слухового проходу або барабанної перетинки. При попаданні інфекції розвивається отит, що супроводжується болем, свербінням, виділеннями з вух, зниженням слуху.
Щоб почистити вухо від сірки, лікарі ЛОР не рекомендують застосовувати ватні палички. Їх можна використовувати тільки для видалення вологи та забруднень із вушної раковини та навколо слухового проходу.
Що робити, якщо утворилася сірчана пробка
Не потрібно намагатися самостійно витягнути пробку та очистити слуховий канал за допомогою підручних засобів. Це може призвести до подразнення залоз, що виробляють сірку. Почнеться її посилений виробіток або навпаки, процес припиниться, що викличе підвищену сухість та свербіж. Також можна випадково пошкодити барабанну перегородку чи слухові кісточки.
Щоб позбутися сірчаної пробки, слід звернутися до отоларинголога. Процедура проводиться одним з наступних методів:
- Сухий. Використовується спеціальний інструмент, за допомогою якого лікар робить отвір у пробці і видаляє сірку з вушного проходу.
- Промивання. Людина сідає боком до лікаря і тримає біля вуха лоток для збирання води. Шприц Жане, наповнений фізіологічним розчином, вводять у вухо. Рідина проникає до барабанної перетинки і виштовхує пробку назовні.
Якщо сірчана пробка дуже щільна, у вуха вводять турунди з розм'якшуючим препаратом, а через деякий час проводять необхідні маніпуляції.
З появою почуття закладеності у вусі, зниження слуху, хворобливості – слід записатися до лікаря для огляду та з'ясування причини проблеми.
18 квітня 2025р.