Лише 12% українців використовують технології штучного інтелекту (ШІ) щодня або майже щодня. Про це свідчать результати дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), які опублікували 12 травня.
За підсумками опитування, 9% населення лише тестували функціональність технології, але не інтегрували у своє життя. 26% респондентів мають практичний досвід користування штучним інтелектом. Із них 9% користуються ним нерегулярно, а 17% – регулярно, водночас 12% роблять це щодня або майже щодня, а 5% – кілька разів на тиждень.
64% населення не використовують ШІ взагалі, з них 12% уперше чують і не знають, що таке ШІ, а 52% знають про нього, але жодного разу ним не користувалися.
“Ці цифри свідчать про високий рівень обізнаності про ШІ (88%), але водночас і про значний розрив між знанням і практикою. Лише кожен восьмий українець активно інтегрував ШІ у своє повсякденне життя”, – зазначили у КМІС.
Найактивніше ШІ використовує молодь віком 18–29 років – регулярними користувачами є понад 54% опитаних із цієї вікової групи. У віковій групі 30–44 років цей показник становить 21%, а серед людей віком від 60 років – 4%. Серед чоловіків ШІ використовує 23%, серед жінок – 13%.
У містах регулярне використання становить 21% проти 9% у селах, ця цифра зростає зі збільшенням розміру населеного пункту.
Також зазначають: що вищий рівень добробуту, то активніше респонденти використовують ШІ. Лише 4% людей, яким бракує навіть на їжу, регулярно користуються ШІ. Серед тих, хто може дозволити собі коштовні речі, цей показник становить 27%, а серед тих, хто може дозволити собі практично все, – 39%. Освіта менше впливає на використання ШІ, регіон також впливає несуттєво, зазначили у КМІС.
“В Україні використання ШІ ще тільки набирає обертів, значна частка населення все ще не знайома або не використовує ці технології”, – ідеться у пресрелізі. В інституті зазначили, що у США ще рік тому 55% населення регулярно спілкувалися з ШІ.
Водночас Україна у цьому питанні випереджає країну-агресора Росію, зазначають у публікації. Згідно з опитуванням російського “Левада-центру”, там регулярно користується ШІ 6% опитаних, а вперше чує про нього 41% респондентів, повідомили у КМІС.
Опитування проводили методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів у всіх регіонах, які зараз під контролем України, було опитано 1029 респондентів. Дослідження проводили серед громадян України віком від 18 років. До вибірки не вносили жителів територій, яких тимчасово не контролює влада України, хоча частина респондентів – це тимчасово переміщені особи, які переїхали з окупованих територій. Також опитування не проводили із громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки не перевищувала 4,1% для показників, наближених до 50%, 3,5% для показників, наближених до 25%, 2,5% для показників, наближених до 10%, 1,8% для показників, наближених до 5%. За умов війни, крім указаної формальної похибки, додають певне систематичне відхилення, зазначили у КМІС.
Контекст
Восени 2022 року компанія OpenAI, яку підтримує Microsoft, запустила чат-бот зі штучним інтелектом ChatGPT і, як зазначала Financial Times, привернула до нього “увагу всього світу”. На території України (окрім районів, окупованих РФ) він доступний із лютого 2023 року.
Вихід ChatGPT спровокував поспіх в інших технологічних гігантів, зокрема, свій чат-бот запустили Google і лідер серед китайських пошукових систем – Baidu.
22 березня 2023 року оприлюднили звернення науковців і бізнесменів, які закликали зупинити дослідження ШІ щонайменше на пів року (звернення підписало понад 33 тис. осіб, зокрема американський бізнесмен, гендиректор компаній Tesla і SpaceX Ілон Маск, американський бізнесмен, співзасновник соцмережі Pinterest Еван Шарп, американський програміст, співзасновник Apple Стів Возняк, генеральний директор фотоагентства Getty Images Крейг Пітерс).
2 лютого 2024 року в Європейському союзі схвалили першу у світі комплексну збірку правил роботи штучного інтелекту, повідомив європейський комісар із питань внутрішнього ринку й послуг Тьєррі Бретон.