Юристка Валентина Карповець заявила, що судова практика Вищого антикорупційного суду (ВАКС) викликає дискусії серед правників. Про це вона написала у блозі на Oboz.ua.
“Судова практика ВАКС демонструє тенденцію до самостійного тлумачення норм кримінального процесуального законодавства. Це можна розглядати як спробу сформувати нові підходи до правозастосування, проте водночас виникає ризик вибіркового застосування процесуальних норм, що підриває принцип рівності сторін у судовому процесі”, – наголосила Карповець.
За її словами, у справі “Роттердам плюс” суд запровадив нові процесуальні механізми, яких не передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України (КПК).
“Наприклад, у справі “Роттердам плюс” суд установив процесуальні строки для подачі клопотань про повернення обвинувального акта й заперечень на них на стадії підготовчого засідання, хоча чинне законодавство таких вимог не містить. Це означає, що суд фактично створює нові процесуальні механізми, які можуть змінюватися залежно від обставин справи”, – зазначила юристка.
У тій самій справі, підкреслила Карповець, прокурору дозволили подати доповнення до заперечень після закінчення встановленого строку, тоді як стороні захисту у схожій ситуації відмовили. Така практика може призвести до вибіркового застосування норм, що ставить під сумнів принцип рівності сторін у судовому процесі.
“Ще одним тривожним сигналом стало неврахування ВАКС ключових процесуальних порушень у тій самій справі “Роттердам плюс”, які в інших провадженнях були б безумовною підставою для повернення обвинувального акта”, – написала юристка.
Експертка застерегла, що такі підходи можуть створити небезпечний прецедент, коли процесуальні гарантії для сторони захисту стають нестабільними, а це може підірвати довіру до судової системи.