Середа, 9 Липня, 2025
  • ГОЛОВНА
  • УЖГОРОД
  • МУКАЧЕВО
  • СУСПІЛЬСТВО
  • ЕКОНОМІКА
  • СПОРТ
  • КУЛЬТУРА
  • АВТО
  • БІЗНЕС
Міжгір'Я
  • ГОЛОВНА
  • УЖГОРОД
  • МУКАЧЕВО
  • СУСПІЛЬСТВО
  • ЕКОНОМІКА
  • СПОРТ
  • КУЛЬТУРА
  • АВТО
  • БІЗНЕС
No Result
View All Result
Міжгір'Я
No Result
View All Result
  • ГОЛОВНА
  • УЖГОРОД
  • МУКАЧЕВО
  • СУСПІЛЬСТВО
  • ЕКОНОМІКА
  • СПОРТ
  • КУЛЬТУРА
  • АВТО
  • БІЗНЕС
Головна УЖГОРОД

Втрачений Ужгород: про що писали газети сто років тому, у червні 1925-го? (ФОТО)

Втрачений Ужгород: про що писали газети сто років тому, у червні 1925-го? (ФОТО)
Share on FacebookShare on Twitter

Яким був Ужгород рівно 100 років тому, в середині 1925-го? Чим жили тоді ужгородці, які проблеми мали і які питання обговорювали в місцевій пресі? «Втрачений Ужгород» продовжує невеличку подорож у часі, щомісяця показуючи, як змінилося життя міста за 100 років.

 

Епідемія тифу в червні 1925 року поволі почала спадати, тож ужгородці видихнули з полегкістю. У перший тиждень літа померли всього дві жінки, їх поспіхом і без розголосу, в присутності лише найближчих родичів, поховали (де саме, місцеві газети не уточнювали). Лікарі через пресу намагалися донести людям, що ризик заразитися є в кожного, адже не лише сама вода може стати причиною хвороби, а й усе, що контактує з цією водою, наприклад, вимитий у воді посуд, овочі, навіть випрані сорочки чи вода, яку використовують для хрещення в церкві. І це, мовляв, основна причина, чому епідемія тифу в Ужгороді, незважаючи на запобіжні заходи, триває. Між тим уже в кінці червня головний лікар міста Юлій Пелех повідомив, що ситуація локалізована до такої міри, що її вже не можна назвати епідемією. Мовляв, з 15 червня в місті не було жодної смерті від тифу, а близько 30 хворих у лікарнях наближаються до виписки.  

Яка саме вода (з криниць чи річки) була причиною зараження, преса не згадувала, однак про річку того місяця написали цікавий факт – риби у ній стає все менше й менше. Хоча причиною цього називали не інфекції, а забруднення тирсою. Мовляв, державна лісопильня на вул. Шумній скидає до річки тирсу, яка потрапляючи в зябра, заважає рибі дихати та призводить до її масової загибелі. 

Від екології перейдімо до справ духовних. Влітку 1925 року нарешті підходила до завершення багаторічна історія зведення євангельської церкви, яку почали будувати ще в 1914-му (нині це церква адвентистів сьомого дня на вул. Підгірній, навпроти «Просвіти»). На початку літа пастор Олодар Марґочізвернувся через пресу до всіх ужгородців із проханням підтримати невеличку євангельську громаду міста, яка нараховувала всього кілька сімей. «У нашій церкві окремі віряни завжди жертвують внутрішнє оздоблення. Предметами таких дарів є дзвони, вівтар, кафедра, вівтарний образ, вівтарні свічники, вівтарне розп’яття, церковна люстра та двигун для роботи органу. Просимо тих, хто має намір зробити пожертву, повідомити про своє рішення до пасторської канцелярії до кінця червня 1925 року», – йшлося у повідомленні. В подальшому у пресі часто друкувалися списки тих, хто долучився до допомоги, навіть якщо це були пожертви в 5 чи 20 крон. Але також відзначили й найбільшу пожертву в 1000 крон, котру зробив Северін Рон – багаторічний директор перечинського лісохімічного заводу. 

Незвичною рекламною кампанією відзначилася в червні 1925 року місцева угорськомовна газета «ÚjKözlöny». У понеділок, близько 17:00, над центром міста почав кружляти невеличкий літак. Аж тут люди побачили, що з борту цього літачка посипалося щось кольорове. Тисячі барвистих папірців, що закрили на кілька хвилин все небо, справили на містян неабияке враження. Люди почали ловити сині, червоні, білі, жовті та зелені листівки, на яких було написано: «Найбільш тиражована угорськомовнащоденна газета в Підкарпатській Русі «Új Közlöny».Читаймо! Розповсюджуймо!». Мабуть, міські прибиральники й мешканці центру ще довго збирали ті папірці по вулицях і своїх обійстях.

Розсипали у червні по місту не лише рекламні листівки, а й щурячу отруту. Однак газети писали, що робили це відповідальні особи так недбало, що у багатьох людей загинули кури, свині, собаки й коти. «Лікарі, котрі за це взялися, суворо дотрималися всіх норм, протилежних тим, що були прийняті на нараді з цього питання», – написали місцеві журналісти.

Завдяки газетам нині ми можемо також зафіксувати, коли в Ужгороді відкрився перший прокат велосипедів. Саме в червні 1925 року в пресі з’явилося повідомлення, що рекламувало такий вид послуг: «Поспішаєте чи хочете прогулятися? Орендуйте велосипед у компанії з прокату велосипедів на вул. Ворґошор, 4, корчма «Perhács». Вартість прокату становить 5 крон за годину, на цілий день дешевше».

Цікаво, що власник корчми Андор Пергач у червні 1925 року дивом уник смерті. Газети писали, що врятував його кишеньковий злодій на прізвище Казінці, котрий не наважився на вбивство. Одного вечора Казінці познайомився у корчмі Пергача на Кожелузькій вулиці (Ворґошор, нині – Київська набережна) з 28-річним волоцюгою Рудольфом Данко. Той розповів, що замислив справу, після якої в Ужгороді його більше не побачать. Казінці, котрому грошей теж бракувало, попросився долучитися, ще й свого друга рекомендував. Тоді Данко розповів, що задумав після закриття корчми піти за власником Андором Пергачем до його дому, напасти у дворі на Пергача та його дружину, вбити їх, пограбувати (бо він, мовляв, знає, що Пергач носить із собою ввечері велику суму), а потім зайти у будинок і винести звідти цінні речі. Завадити їм ніхто не зможе, оскільки в будинку на той час буде лише служниця і 12-річна донька Пергачів. Казінці спершу пристав на таку пропозицію, але в день, коли чоловіки мали здійснити задумане, зрозумів, що не може скоїти вбивство, й зі своїм товаришем пішов до поліції, де розповів усе детективам. Правоохоронці одразу рушили до будинку Пергача, обережно зайшли у двір і засліпили в темному кутку ліхтариком очі Рудольфа Данко. Він і незчувся, як один детектив уже тримав біля його скроні револьвер, а інший одягав на нього кайданки. В руках у злочинця був наготові важкий молоток, також при ньому знайшли ніж. Його заарештували і передали прокуратурі, одна не уникли арешту й Казінці з товаришем. Щоправда, затримали їх не за намір убивства, а за крадіжку годинника.

Газети в ті роки вміли дивувати, друкуючи іноді дуже особисті оголошення. Так, у червні 1925 року невеличкий Ужгород точно сколихнуло оголошення такого змісту: «Я, нижчепідписаний, заявляю, що від сьогоднішнього дня не братиму на себе жодних боргів чи відповідальності за свою дружину. А вам, шановний Ч. А., поки що залишаю лише це повідомлення: носіть призначені мені роги наздоров’я. Як бачите, в цьому випадку не я, а ви отримали роги, бо чоловік дарує вам лань абсолютно безкоштовно. Ужгород, 16 червня 1925 року. Йожеф Секей».  

А Одна з газет у червні досліджувала, скільки заробляє прімаш (перша скрипка) ромського ансамблю в ресторані «Корона». Мовляв, сидячи якось у переповненій залі «Корони», мужчини за одним столом почали обговорювати суму винагороди прімаша, котрий грає майже без зупинки протягом усієї ночі, аби гості ресторану могли весело потанцювати. Прімаш Дони ж їм розповів, що заробив усього 31 крону, бо минули вже, мовляв, ті часи, коли пани могли й тисячі дати музиканту за виконання улюбленої пісні. Тепер люди танцюютьбагато, а платять мало. Лише одиниці, йдучи з ресторану, залишають 5-10 крон (та й те, аби вразити щедрістю свою даму). Як правило, ж у тарілку прімаша кидають по одній кроні, бо життя нині, мовляв, важке. Вочевидь, ресторани у ті роки працювали за системою, коли музиканти мали самі заробити собі з чайових. І лише запрошеним зіркам платили фіксований гонорар.      

Музиканти ресторану «Корона»

Також у червні газети обговорювали придбання о. Августином Волошином колишнього маєтку графів Ондраши у Вінічках (словацькому селі в окрузі Требішов). Почала тему одна мукачівська газета, котра написала, що отець Волошин став власником величезного маєтку з палацом і виноградниками. Новину почали передруковувати інші місцеві газети, одній із яких Августин Волошин надіслав відповідь, що, мовляв, і справді купив частину колишнього графського маєтку: купив «із вільних рук», законів не порушуючи, а те, що це починають використовувати його політичні противники, вважає негідним. Варто взяти до уваги, що то були часи, коли в Чехословаччині проводили земельну реформу, розділяючи й забираючи великі володіння землевласників (маєтків, більших за 250 га, і сільськогосподарських угідь, більших за 150 га), в тому числі й аристократів. Саме тому новина про купівлю маєтку Волошином викликала такий резонанс: мовляв, невже земля просто переходить від одних великих землевласників до інших, а селяни так і залишаться ні з чим?

Але були рівно 100 років тому в пресі повідомлення і про людей, які не залишили вагомого сліду в історії, однак звалися так само, як і відомі ужгородці нині. Так, абсолютний тезко нашого письменника Банди (Андрія) Шолтеса став героєм публікації, яка розповідала про його нещастя. Ондраш Шолтес ніс центром міста 30 літрів вина. Однак на перехресті вулиць Рашина і Маломостової (нині ми це місце називає хрестом) раптом упав, та так невдало зламав палець, що лікарям довелося його ампутувати. Що сталося з 30-ма літрами вина під час цього падіння, газета не повідомляла.

Закінчимо ж цю публікацію згадкою, що в червні 1925-го на нинішній набережній Незалежності активно тривали роботи з регуляції берегової лінії і будівництва дамби. Того місяця на будівництві працювали 45 осіб, які вже фактично вручну насипали в основу дамби понад 8 тисяч кубометрів гравію. Тоді підрядники казали, що вже наступного літа (тобто влітку 1926 року) ужгородці матимуть нову красиву набережну. Однак нині ми знаємо, що офіційно набережну відкрили 1 травня 1928 року.  

Так будували набережну. Фото – з фондів Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького

Таким був червень 1925 року в Ужгороді. А про липень, яким він був сто років тому, розкажемо вже незабаром.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»  

 

08 липня 2025р.

Також вам можуть бути цікаві наступні публікації

Прокуратура Закарпаття скерувала до суду обвинувальний акт щодо заподіяння 450 тис грн збитків директором Карпатського біосферного заповідника
УЖГОРОД

Прокуратура Закарпаття скерувала до суду обвинувальний акт щодо заподіяння 450 тис грн збитків директором Карпатського біосферного заповідника

09.07.2025
Закарпатець став чемпіоном України з легкої атлетики
УЖГОРОД

Закарпатець став чемпіоном України з легкої атлетики

09.07.2025
1212 клієнтів звернулися за консультаціями до офісів «Зроблено в Україні» на Закарпатті з початку року
УЖГОРОД

1212 клієнтів звернулися за консультаціями до офісів «Зроблено в Україні» на Закарпатті з початку року

09.07.2025
На кордоні з Угорщиною знову працює пункт пропуску «Дзвінкове» –
УЖГОРОД

На кордоні з Угорщиною знову працює пункт пропуску «Дзвінкове» –

09.07.2025
наст.
Прокуратура Закарпаття скерувала до суду обвинувальний акт щодо заподіяння 450 тис грн збитків директором Карпатського біосферного заповідника

Прокуратура Закарпаття скерувала до суду обвинувальний акт щодо заподіяння 450 тис грн збитків директором Карпатського біосферного заповідника

У приужгородському Минаї у пожежі в будинку загинув 40-річний чоловік (ФОТО)

У приужгородському Минаї у пожежі в будинку загинув 40-річний чоловік (ФОТО)

У Чопі в озері втопився 65-річний чоловік

У Чопі в озері втопився 65-річний чоловік

Бізнес.

НБУ хоче змінити вимоги до деяких фінустанов

НБУ хоче змінити вимоги до деяких фінустанов

17.06.2025
Скільки заробила Укрпошта за 2024 рік — Смілянський

Скільки заробила Укрпошта за 2024 рік — Смілянський

29.04.2025
НБУ відкликав ліцензію фінкомпанії

НБУ відкликав ліцензію фінкомпанії

06.05.2025
Ощадбанк отримав €20 млн на кредитування бізнесу

Ощадбанк отримав €20 млн на кредитування бізнесу

19.06.2025
JPMorgan запустить власний депозитний токен

JPMorgan запустить власний депозитний токен

19.06.2025

Спорт.

Мар’ян Масевич залишив “Ураган” – Спорт

Мар’ян Масевич залишив “Ураган” – Спорт

17.06.2025
Тарас Королишин здобув звання чемпіона Хорватії – Спорт

Тарас Королишин здобув звання чемпіона Хорватії – Спорт

11.06.2025
Франківці вибороли медалі відкритого чемпіонату Львівщини з бадмінтону – Спорт

Франківці вибороли медалі відкритого чемпіонату Львівщини з бадмінтону – Спорт

06.04.2025
“Пробій” запланував п’ять спарингів під час літнього міжсезоння – Спорт

“Пробій” запланував п’ять спарингів під час літнього міжсезоння – Спорт

28.06.2025
“Вікторія” – “Прикарпаття” – 1:1. Післямова – Спорт

“Вікторія” – “Прикарпаття” – 1:1. Післямова – Спорт

14.04.2025

Увага! Увесь контент, включно зі статтями та публікаціями, представлений на порталі, розрахований виключно на аудиторію, яка досягла 21 року. Інформація призначена для повнолітніх користувачів і не рекомендується для перегляду особам молодше зазначеного віку.


Категорії

  • АВТО
  • Без категорії
  • БІЗНЕС
  • ЗДОРОВ'Я
  • КУЛЬТУРА
  • МУКАЧЕВО
  • СПОРТ
  • СУСПІЛЬСТВО
  • ТЕХНО
  • УЖГОРОД

Позначки

Apple Watch 2 Best iPhone 7 deals Buying Guides CES 2017 iOS 10 iPhone 7 Nintendo Switch Playstation 4 Pro Sillicon Valley новини Сваляви новини Хуста

Останні публікації на порталі

CLAAS розширює завод у Ле-Мані – Техніка

CLAAS розширює завод у Ле-Мані – Техніка

09.07.2025
Канадські трактори Versatile Nemesis вперше привезуть до Європи – Техніка

Канадські трактори Versatile Nemesis вперше привезуть до Європи – Техніка

09.07.2025
  • Про портал
  • Реклама
  • Політика конфіденційності
  • Контакти

© 2016-2025 СТУДІЯ Міжгір'Я

No Result
View All Result
  • Головна
  • УЖГОРОД
  • МУКАЧЕВО
  • ЕКОНОМІКА
  • СУСПІЛЬСТВО
  • ЗДОРОВ’Я
  • СПОРТ
  • КУЛЬТУРА
  • БІЗНЕС
  • АВТО
  • ТЕХНО

© 2016-2025 СТУДІЯ Міжгір'Я