Ханський палац у Бахчисараї. Getty Images
Кримські татари — це, умовно кажучи, три різні народи, які зібралися політично навколо однієї релігії. Їхній етногенез — це приблизно 50 народів, які колись проживали на півострові. А є ще й караїми, про яких узагалі незрозуміло, що думати, невідомо, хто вони такі. Десь на поверхні можна знайти, що це “кримські євреї”, але це неправда.
Якщо заглибитися в етногенез саме кримських караїмів — бо є й релігійна спільнота караїмів, яка розкидана по світу — то це окрема історія. Найбільший осередок релігійних караїмів у Єгипті. І ці люди ніяк не пов’язані з Кримом та кримськими караїмами. Також багато релігійних караїмів є в Ізраїлі, і там складніше.
Коли корінне населення Криму почало ісламізуватися, кримські татари об’єдналися в один народ, сформувавши три основні групи: ногаї (степові), тати (гірські), ялибойлю (прибережні). Це абсолютно різні люди. Наприклад, ялибойлю — це високі, світловолосі люди з горбинкою на носі. Для прикладу, уявіть суміш турка, грека і римлянина. А ногаї — це кримські татари, які сформувалися у степах Криму, спадкоємці кочових народів Середньої Азії. Тати — взагалі загадка. Я зустрічав їх дуже мало, і, як я розумію, вони мають коріння на Кавказі.
До ісламізації ці народи сповідували тенгріанство — умовно монгольсько-азійський вид язичництва. Люди дубам поклонялися. І сліди тенгріанства досі залишилися в ісламській поведінці кримських татар. А ось караїми — це люди, які сповідували щось зовсім інше. Я, наприклад, не сповідую караїмізм. Я не релігійний караїм, я — етнічний караїм, і в релігійних караїмів до цього є претензії. Але я й не претендую на те, щоби говорити публічно про суть караїмізму, бо не хочу образити почуття віруючих. До того ж багато з них асимілювалися в Ізраїлі, а це наблизило їх до іудаїзму.