Партія “УДАР Віталія Кличка” закликає владу не перекладати політичну відповідальність на Збройні сили України (ЗСУ) і скасувати рішення про погодження масових заходів із військовим командуванням. Про це йдеться в заяві на сайті УДАР за підписом голови центрального виконавчого комітету партії Артура Палатного.
“Удавана турбота про безпеку країни не має служити прикриттям для впровадження авторитарних практик. Це руйнує довіру до держави і грає на руку ворогу. Ми закликаємо уряд скасувати своє рішення й не перекладати політичну відповідальність на військових. Україна бореться з авторитарною Росією. Ми не можемо допустити, щоб у нашій державі під прикриттям війни руками військових відбувалося згортання демократії й свободи”, – заявив Палатний.
Він зазначив, що рішення уряду про погодження масових заходів із військовими є політичним кроком, за допомогою якого влада намагається знайти механізм заборони громадянських акцій протесту.
“Ми вважаємо цей крок політичним і загрозливим. Це не про безпеку. Це про страх влади перед людьми, перед громадянським проявом позиції. Після атак на незалежність НАБУ й САП, після хвилі суспільного протесту влада намагається знайти механізм заборони громадянських акцій, які виступають проти її часто незаконних дій. Найбільш цинічно, що робити це планують, прикриваючись військовими”, – зазначив Палатний.
На переконання членів УДАР, влада намагається перетворити Генштаб на цензора масових заходів.
“Уряд своїм рішенням фактично перетворює Генштаб на власний політичний інструмент – цензора масових заходів. Замість того щоб зосереджуватися на війні, захищати країну від агресора, військові будуть змушені розглядати тонни “спаму” – тисячі заяв від організаторів концертів, громадських організацій чи активістів. Це не лише знецінює їхню місію, а й підставляє армію під політичну відповідальність за будь-які заборони. І водночас дає можливість владі “дозволяти/забороняти” ті чи інші масові акції, залишаючись формально поза кадром”, – ідеться в заяві партії УДАР.
У партії заявляють, що рішення уряду загрожує демократії.
“Це неповага до громадянського суспільства, спроба підім’яти під себе демократію, використовуючи війну. Ми вже спостерігали подібну картинку, коли влада повністю зняла із себе відповідальність за мобілізацію й цілковито перекинула її на військових. Наслідки ми бачимо – катастрофічна нестача особового складу в підрозділах, яка жодним чином не обходить владу – вона ж формально тут ні до чого”, – заявили в партії УДАР.
Контекст
28 серпня Кабінет Міністрів України зобов′язав узгоджувати масові й урочисті заходи в областях із військовим керівництвом, а в Києві – з Генеральним штабом ЗСУ, повідомляла “Українська правда”.