Задля сталого розвитку та в умовах постійних енергетичних викликів громадам і підприємствам необхідно зосередитись на енергоефективності та впровадженні енергоменеджменту. Це не просто шлях до економії коштів і ресурсів, а й запорука безпеки, стабільності та конкурентоспроможності – саме такою була ключова теза останнього «Діалогу влади та бізнесу».
Як зазначив перший заступник голови ОВА Василь Іванчо, Закарпаття активно працює над посиленням енергетичної стійкості, інтегруючи сучасні рішення та інструменти.
«Зараз триває енергетичний аудит об’єктів комунальної власності області. Наступного тижня плануємо оголосити перший тендер у межах пілотного проєкту щодо впровадження енергосервісних договорів», – повідомив Василь Іванчо.
Як працює енергосервісний (ЕСКО) договір
- Приватна компанія встановлює сонячну станцію на комунальному закладі.
- Вона продає згенеровану електроенергію цьому закладу дешевше, ніж поточний постачальник.
- Термін дії контракту – від 10 до 15 років. Після його закінчення обладнання переходить у власність закладу.
- Предметом торгів на майданчику Prozorro є сума економії витрат на енергію, яку отримає замовник.
Це взаємовигідна модель, підкреслив перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета: бізнес отримує надійного покупця та гарантований дохід, а заклад – дешевшу та стабільну електроеннергію.
«Власні кошти та грантові програми на встановлення сонячних панелей чи генератори не вирішують проблему стратегічно. Тому варто звернути увагу на ЕСКО-договори. Вони передбачають, що приватні компанії інвестують в енергоефективність ваших об’єктів», – додав Андрій Шекета.
Василь Іванчо також наголосив, що надалі для тендерів планують об’єднувати в пакет кілька об’єктів. Це дозволить збалансувати привабливість інвестицій, наприклад, включити менш вигідні з погляду споживання енергії освітні заклади разом з лікарнями, які працюють цілодобово. Це буде взаємовигідно як для бізнесу, так і для закладів.
Окремі громади Закарпаття вже активно впроваджують ЕСКО-договори. Інші ж отримали доручення:
- зібрати дані про споживання електроенергії комунальними закладами;
- обстежити стан даху закладів для оцінки можливості встановлення сонячних панелей.
Після збору цієї інформації відбудуться тренінги для представників громад, відповідальних за підготовку та реалізацію відповідних тендерів.
Крім того, під час «Діалогу влади та бізнесу» консультант з питань стратегічного та енергетичного розвитку громад регіонального відділення Асоціації міст України Олег Лукша презентував доступні інструменти управління енергоресурсами для громад і підприємств. Він підкреслив, що енергоменеджмент – це системна робота з моніторингу, аналізу та оптимізації енергоспоживання. Навіть без значних інвестицій можна щороку знижувати витрати на енергію на 10–15%.
Енергоменеджмент – це не економія і не витрати, а стратегічна інвестиція у розвиток та майбутнє.