Учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС несуть квіти до пам’ятника. Ужгород, 25 квітня 2025 року. Закарпатська ОВА/Facebook
Пам’ять ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС вшанували 25 квітня в Ужгороді. Учасники ліквідації наслідків катастрофи, їхні рідні та представники влади поклали квіти до пам’ятника на площі Захисників України.
Про це написали на Facebook-сторінці Закарпатської ОВА.
Там повідомили, що наразі у Закарпатській області проживає 2 668 людей, які мають статус постраждалих унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. 1 610 із них — безпосередні ліквідатори катастрофи. 283 людей мають інвалідність.
Що відомо про аварію на ЧАЕС
Чорнобильська аварія сталася у ніч проти 26 квітня 1986 року в місті Прип’ять Київської області — це техногенна екологічно-гуманітарна катастрофа. Два теплових вибухи зруйнували четвертий енергоблок. Виникла пожежа. Вогонь гасили до 5 години ранку. Проте у середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.
Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, а й багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки. Майже 200 тисяч людей евакуювали з зон забруднення.
Через 36 років після аварії, Чорнобиль пережив російську окупацію. Російські війська захопили ЧАЕС у перший день вторгнення 24 лютого 2022 року, зайшовши зі сторони Білорусі. Російські солдати окопували та облаштовували блокпости у Чорнобильській зоні відчуження, зокрема, у радіоактивному "Рудому лісі". Український прапор замайорів над ЧАЕС 2 квітня, коли звільнили усю Київську область.
Читати ще
Читати ще
39-та річниця трагедії: в Ужгороді провели зустріч ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС