Прокуратура, у співпраці зі слідчими поліції та оперативниками карного розшуку, завершила досудове розслідування щодо злочинної організації, яка діяла на Закарпатті та під прикриттям фіктивного кол-центру виманювала кошти в громадян Угорщини. До суду передано обвинувальний акт стосовно 19 учасників цього угруповання.
За даними слідства, кол-центр організував мешканець Кривого Рогу, який тимчасово проживав на Закарпатті. Йому допомагали двоє місцевих співвиконавців, а 16 інших співучасників працювали операторами. Злочинна організація функціонувала на території Ужгородського та Мукачівського районів із жовтня 2023 по червень 2024 року.
Обвинувачені телефонували іноземцям, представляючись співробітниками служби безпеки банку, і обманом змушували їх встановлювати програми віддаленого доступу. Під час введення потерпілими персональних даних до мобільного банкінгу, зловмисники віддалено збирали ці дані та використовували їх для переказу коштів з рахунків потерпілих іноземців на власні підконтрольні рахунки. Виведення коштів відбувалося як готівкою, так і в криптовалюті.
В межах розслідування встановлено два десятки потерпілих громадян Угорщини. Загальна сума завданих збитків становить понад 14 мільйонів гривень.
Обвинувальний акт вже передано до суду для розгляду. Дії обвинувачених кваліфіковано за ч. 1, 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 190 КК України.
Під час досудового розслідування заарештовано 5 житлових приміщень, 4 земельні ділянки, 16 автомобілів та мотоцикл. Готівкою вилучено 63 тис. гривень, 67 тис. доларів США, понад 5 тис. євро, а також криптовалюту на суму понад 14 тис. доларів США.
Досудове розслідування здійснювалося спільною слідчою групою України та Угорщини в межах міжнародної операції Octopus за координації Eurojust під керівництвом заступника керівника Ужгородської окружної прокуратури. Українські та угорські правоохоронці забезпечили оперативний обмін даними, що дозволило швидко задокументувати механізми шахрайських дій та підтвердити факти транснаціонального злочину. В рамках міжнародної співпраці оперативно встановлено та допитано потерпілих, ідентифіковано банківські рахунки та проведено фінансовий аналіз транзакцій.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється Закарпатською обласною та Ужгородською окружною прокуратурами, а досудове розслідування – відділом поліції №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області за оперативного супроводу управління карного розшуку та управління протидії кіберзлочинам ГУНП в Закарпатській області.