Фізичні особи – підприємці (ФОП), які мобілізувалися чи підписали контракт на військову службу, звільняються від сплати податків і подання звітності на час служби. Алгоритм роботи для таких ФОП роз’яснили 11 липня в пресслужбі Державної податкової служби України.
У податковій пояснили, що набули чинності зміни до Податкового кодексу, внесені законом №4505-IX, який ухвалили 18 червня.
Звільнення застосовується автоматично на підставі даних із Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (дати мобілізації, укладення контракту, демобілізації) із першого числа місяця мобілізації або укладення контракту, але не раніше 24 лютого 2022 року.
Податки, яких не сплачуватимуть:
- податок на доходи фізичних осіб;
- єдиний податок;
- військовий збір;
- єдиний соціальний внесок (ЄСВ), якщо ФОП не має найманих працівників.
“Якщо інформація про мобілізацію, контракт або демобілізацію вже є в реєстрі, то заяву подавати не потрібно. Якщо ж даних у реєстрі немає, можна самостійно подати заяву й копії документів до податкової”, – зазначили в установі.
Контекст
Станом на квітень 2025 року понад 3 тис. мобілізованих ФОП мали податковий борг на майже 30 млн грн. Підприємців можуть звільнити від сплати податків, якщо подадуть заяву за місцем податкової реєстрації протягом 10 днів після демобілізації, заявляв голова ДПСУ Руслан Кравченко на своїй сторінці у Facebook.
Також наприкінці минулого року, за даними сервісу відкритих даних Opendatabot, який проводив опитування підприємців, 47% фізосіб-підприємців в Україні збиралися закриватися або тоді, або 2025 року.