Унікальна екосистема полонини Апецька опинилася під загрозою знищення, однак Державна екологічна інспекція у Закарпатській області (в.о. начальника – Іван Мартин) та Спеціалізована екологічна прокуратура (начальник – Іван Форгачі), як і інші правоохоронні органи і влада Закарпаття загалом, – злочинно бездіють
На полонині Апецькій, яка є оточеним пралісами об'єктом Смарагдової мережі (під номером UA0000608 «Ліси Кобилецької Поляни») відбулося масове цвітіння рідкісної рослини з родини лілієвих, внесеної до Червоної книги України, – еритронію собачого зуба (Erythronium dens-canis).
На думку фахівців WWF-Україна – це найвисокогірніша популяція цього виду в Україні, і єдина популяція, що росте виключно на полонині. Крім того, йдеться про рідкісну білу форму квітки.
Відповідні світлини, зроблені в рамках свого 5-денного фототуру "Планета Апецька –вище неба!", оприлюднив Клуб екологічного туризму "Добре поїхали". У Клубі також наголосили на ще одній унікальності цього явища – неймовірно великій площі поширення в межах всієї полонини та високій щільності зростання.
Крім еритронію, на Апецькій масово квітує шафран Гейфеля, білоцвіт весняний, підсніжники та інші червонокнижні види.
Автори світлин сподіваються, що зібрані матеріали допоможуть у створенні нового об'єкту природно-заповідного фонду та врятуванні полонини від забудови вітряками.
Чудові світлини з Апецької в рамках свого візиту на полорнину в пошуках білого еритронію зробила і фотограф Ганна Пономаренко. Їй же пощастило побачити, але, на жаль, не сфотографувати, ще одного унікального мешканця Апецької – лісового кота європейського. Натомість, "впіймати" в об'єктив фотоапарата саме на Апецькій ймовірно цю саму тварину змогла гостя Закарпаття Жанна Срібна.
Кіт лісовий занесений у Червону книгу України та міжнародні охоронні списки зникаючих тварин, наголосили в Save Пікуй. В Україні налічується всього близько 300 особин цих тварин.
"Виявлена охоронна тварина слугує ще одним переконливим беззаперечним доказом – будувати вітропарки на закарпатських полонинах – еколочин.
Але цього не бачить профільне Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, яке перетворилось на Міністерство знищення довкілля", – констатували в Save Пікуй.
У цьому контексті журналістка-розслідувачка опублікувала, на контрасті, фото, зроблені нею 13 жовтня 2024 року. На них можна побачите "свіжу прориту дорогу, що йде біля понівечених ерозією колій, прокладених джипами місцевих і немісцевих. Для розуміння, наскільки глибоко у деяких місцях вʼїлися у гірський хребет, на фото для порівняння трекінгові палиці."
"Це все якраз було на фоні інформації про плановану "Вітропарками" ВЕС і розуміючи з ким (і за підтримки кого) ми маємо справу, то не думаю, що це зробили для зручності любителів екстриму. Їм якраз таки потрібні ті ерозійні колії. Хто це зробив, навіщо і за які гроші – жодної інформації чи закупівлі від Дубівської селищної ради я не знайшла, тож подала скаргу на ЕкоЗагрозу.
Держекоінспекція Закарпаття вже традиційно стала на бік екопорушень, її орли нічого не верифікували. Оце та велика біда для довкілля і держави, коли керівництво ДЕІ – це політичні призначенці та різні смотрящі, а рядові інспектори – некомпетентні і байдужі до страждань природи та небезпеки для людей, які несе у собі кожний екозлочин", – констатувала О.Мудра.
ДО ТЕМИ:
ВІДЕОФАКТ. На полонині Руна екологи зафіксували продовження незаконних будівельних робіт, правоохоронці далі бездіють
ФОТОФАКТ. На полонині Руна тривають незаконні будівельні роботи, правоохорона система злочинно бездіє
Знищити не можна зберегти
ВІДЕОФАКТ. «Жахливо, шакали, жесть, страшно»: закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
За фактом знищення на Закарпатті пралісів під дорогу для вітропарку Єфімова-Мкртчана розпочато кримінальне провадження – Офіс Генпрокурора
Автодорогу для "Вітропарків" у пралісах "Ужлісу" будуватиме компанія, пов’язана із родиною мера Ужгорода Андріїва
Під полониною Рівною зрубали праліси для вітропарку Єфімова-Мкртчана
Міндовкілля зупинило розгляд документів з ОВД щодо забудови полонини Руна вітряками
Петиція про запровадження мораторію на будівництво вітряків на гірських територіях Карпат, попри технічні збої, достроково зібрала необхідну кількість голосів
Закарпаття онлайн
05 травня 2025р.