Із початком повномасштабної війни у кожному регіоні відбувся значний ріст злочинів проти основ національної безпеки. Проте ситуація в Закарпатті залишається стабільно контрольованою, попри усі намагання іноземних спецслужб розхитати її.
Майже завжди, такі злочини вчиняються виконавцями, які полюють на «легкі гроші». Куратори рф надають завербованим агентам рекомендації як скоювати підпали із чіткими інструкціями та запевненнями в оплаті, проте не уточнюють, що фактично «реальні» кошти до виконавця не доходять майже ніколи, або їх виплачують значно менше.
Так, на Рахівщині до 9 років ув’язнення засуджено двох 22-річних безробітних чоловіків, які на замовлення російської спецслужби знищили дві трансформаторні підстанції в одному із селищ та спалили розподільчу шафу транзитної базової станції оператора мобільного зв’язку України.
Окрім цього, стосовно них у Рахівському районному суді також розглядається справа за обвинуваченням у підпалі службового авто поліції у селищі Ясіня. Чоловіки напідпитку проникли вночі на територію поліцейської станції та підпалили авто правоохоронців завчасно підготовленою сумішшю. Наразі вони утримуються під вартою.
До 5 років позбавлення волі із конфіскацією майна засуджено вінничанина, який у вересні 2024 року в Ужгороді підпалив три автівки із символікою ЗСУ.
До 3 років позбавлення волі із призначенням однорічного іспитового терміну засуджено мешканця Мукачівщини, який у соцмережі поширив інформацію про переміщення військової техніки. За іншим аналогічний фактом ще одна справа слухається у Мукачівському міськрайонному суді.
Упродовж червня 2025 року повідомлено про підозру трьом закарпатцям, які в різних районах області поширювали наративи так званого «руского мира» та виправдовували війну в Україні.
На Рахівщині затримано 22-річного хлопця, який намагаючись заробити «швидкі кошти» пішов на співпрацю проти власної країни. Молодик підпалив приміщення однієї зі служб кур’єрської доставки та стратегічний об’єкт Укрзалізниці. Кошти юнак так і не отримав, але за скоєне йому загрожує довічне позбавлення волі.
Закарпаття – традиційно мультикультурний край, що з лютого 2022 року прийняв у себе мільйони українців, які побачили, що таке «рускій мір» та його наслідки для мирного життя.
Тому, умовно «мирне» життя на Закарпатті під час повномасштабної війни в Україні – це спільна робота, як правоохоронних органів краю, так і вибору мешканців регіону, які не тільки свідомо обирають мирне життя і цілеспрямовано вживають заходи для його збереження, а головне – не йдуть на співпрацю із окупантом.
Пресслужба Закарпатської обласної прокуратури