На підконтрольну українській владі територію України повернули 45 українців, повідомив 5 квітня в Telegram уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
“Ще 45 українців повернулися з тимчасово окупованої території, а також із територій РФ і Білорусі. Для багатьох із них це стало єдиною можливістю уникнути небезпеки, пов’язаної з обмеженням прав, недостатнім доступом до медичної допомоги, тиском і ризиком для життя з боку окупаційних адміністрацій”, – написав він.
За словами омбудсмена, більшість українців, яких повернули, – люди похилого віку, найстаршій жінці – 93 роки.
“Серед евакуйованих – особи, які потребували особливих умов для безпечного переміщення: маломобільні й важкохворі громадяни (вони не мали фізичної можливості самостійно залишити ТОТ. 10 осіб потребували невідкладного лікування, мали важкі хронічні захворювання); для 23 осіб була організована евакуація із залученням спеціалізованого транспорту та медичного супроводу”, – пояснив Лубінець.
Він зазначив, що серед урятованих українців були ті, хто потребував правової підтримки й супроводу через втрату особистих документів і відсутність можливості самостійно перетнути кордон.
“Зауважу, що частина українців, які вже на підконтрольній території України, зазнавала переслідувань із боку окупаційних адміністрацій. Зокрема, родина, батька якої викрали окупанти й піддавали катуванню, унаслідок чого він загинув. Саме тому виїзд із ТОТ – це порятунок від системного тиску, загрози для життя і здоров’я цивільних”, – наголосив Лубінець.
За який період вивезли 45 українців, він не уточнив.
Контекст
За даними українського Національного інформаційного бюро з питань військовополонених, депортованих і зниклих безвісти, від початку повномасштабного вторгнення Росія лише неповнолітніх українців депортувала або примусово перемістила понад 19,5 тис.
Під російською окупацією залишаються частини Херсонської, Запорізької, Харківської областей (із 2022 року), Донецької, Луганської областей і Крим (із 2014 року).