В Ужгороді відбулась офіційна презентація міжнародного транскордонного проєкту «WeCare: збираємо та утримаємо», який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Головною метою ініціативи є впровадження протипаводкових заходів, збір дощової води та озеленення прикордонних регіонів у Словаччині, Угорщині та Україні. Партнерами виступають Міхайловце, Шаторальяуйгей та Ужгород.
Що передбачено у рамках проєкту
Наразі міські жителі неодноразово стикаються з наслідками підтоплення після сильних дощів та проблемами водопостачання. Проєкт націлений на вирішення цих проблем низкою заходів.
В Ужгороді буде модернізовано три навчальні заклади, зокрема реконструкцію дахів та утеплення фасадів. Окрім капітального ремонту планується встановлення резервуарів і фільтрів для збору та очищення дощової води. Очікується суттєве зменшення споживання води з центрального водопроводу міста, адже зібрану очищену воду використовуватимуть у господарських та технічних потребах.
У сусідніх містах-партнерах проведуть схожі екологічні заходи: у Михайловцях вже запланували озеленення дахів, у муніципалітеті Шаторальяуйгей змінять русло річки та впровадять протипаводкові заходи. Це сприятиме покращенню мікроклімату та зменшенню ризиків підтоплення.
Додаткові заходи
Також плануються освітньо-інформаційні та міжнародні зустрічі. На базі двох ужгородських шкіл будуть проведені інтерактивні лекції експертів-екологів та майстер-класи. Тематичні та практичні заняття слугуватимуть засобом закріплення теоретичних знань та основою екологічного мислення молоді. Міжнародна співпраця буде продовжена форумом, що об’єднає представників європейських партнерів та організацій.
На реалізацію заходів міста-партнери мають по 32% від загальної суми фінансування – близько 850 000 євро кожному.
Міжнародний проєкт «WeCare» сприятиме покращенню екологічної ситуації у прикордонних громадах, допоможе запобігти негативних наслідкам кліматичних змін та збереже природні ресурси. Освітні тренінги для молоді та міжнародна співпраця є важливим кроком на шляху формування екологічної свідомості у нового покоління. Завершити проєкт планують через два роки – у березні 2027.
Поліна Трегуб – для Uzhgorod.in