Міжнародна комісія завершила аудит роботи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і вказала на недоліки та порушення. Політичний експерт Олег Постернак написав у Facebook, що за підсумками оприлюдненого звіту бюро мають розпустити, оскільки реформувати його неможливо.
“Після діагнозу, озвученого навіть лояльними міжнародниками та підкріпленого українськими медіа, неможливо далі робити вигляд, що НАБУ потребує лише “реформ”. НАБУ – це інституційна помилка, яку неможливо виправити жодними косметичними реформами. Бюро має бути розпущене, а не реформоване”, – заявив Постернак.
За його інформацією, висновки комісії свідчать про істотні проблеми у НАБУ.
“Хронічні зливи інформації в НАБУ. Тобто злив інформації керівництвом та колишнім детективом Андрієм Денисюком – це тільки фрагмент на тлі більшої проблеми. Щодо цих зливів інформації не було проведено жодного результативного кримінального провадження. Тобто жодного покарання за порушення. Це не державний орган боротьби з корупцією – це каста недоторканних, що покривають одне одного”, – наголошує експерт.
Він написав, що штат НАБУ постійно зростає, але, незважаючи на це, детективи й керівництво постійно скаржаться на брак рук на “великі” розслідування.
“За публічними даними, у 2024 році з державного бюджету витрачено на утримання НАБУ 1,9 млрд грн, тоді як діяльність бюро призвела до повернення від корупціонерів аж… 823 млн грн. Тобто витрачено у 2,2 раза більше, ніж повернуто державі!” – вказав Постернак.
Він дорікнув НАБУ за брак уваги до розслідувань в оборонному секторі. За його даними, 2023 року бюро висунуло одну підозру у сфері оборони, а 2024-го – жодної.
Експерт також нагадав про скандали навколо НАБУ.
“До звіту ще слід додати скандали, що струсонули НАБУ останніми місяцями: представника бюро спіймали на виготовленні та збуті наркотиків; детектив Романюк придбав VIP-автівки та елітну нерухомість, проте записав усе на родичів; детектив бюро примушував свідків до інтимних відносин; детектив Аршавін – носій держтаємниці, утік до Румунії”, – перераховує він у дописі.
Постернак запропонував розпустити бюро і створити в Україні інший антикорупційний механізм.
“Потрібно нарешті створити дієвий, підзвітний, незалежний механізм розслідування корупції – з реальним внутрішнім контролем, повноваженнями і відповідальністю. І з регулярним щорічним зовнішнім аудитом”, – підсумував експерт.
Контекст
У вересні 2024 року Кабмін призначив комісію з іноземних фахівців для проведення зовнішнього незалежного оцінювання НАБУ.
18 листопада 2024 року ця комісія зібралася вперше за дев’ять років існування бюро. Комісія вирішила обмежити період перевірки часом від призначення поточного директора із 6 березня 2023 року до 18 листопада 2024 року.