Розуміння призначення та маркування кожного типу протигазового фільтра є критично важливим для правильного вибору засобу захисту в конкретній ситуації. Неправильно підібраний фільтр не зможе забезпечити належного рівня захисту від наявних загроз.
Типи протигазових фільтрів за призначенням
Всі протигазові фільтри, які виготовляються в Україні та в усьому світи також поділяються за призначенням. Є три основних призначення фільтрів: промислові, цивільні та військові або спеціальні.
Фільтри до промислових протигазів (промислові фільтри)
До цієї категорії протигазових фільтрів відноситься фільтри, які застосовуються у промислових (технологічних) процесах для захисту органів дихання робітників від отруйних хімічних сполук, які застосовуються у технологічному процесі або утворюються під час технологічного процесу. До таких фільтрів відносяться фільтри типу АВЕК. Вони можуть бути як разом (тип АВЕК), так і окремо (тип А, тип В, тип Е, тип К). Також промислові фільтри можуть бути скомбіновані з протиаерозольним та протипиловим фільтром Р3. Наприклад А2Р3, В2Р3, К2Р3, або скомбінований з усіма типами одразу (АВЕК Р3). Цифри 1,2 та 3, які вказані після типу речовини вказують на клас захисту. Чим вище клас захисту фільтру – тим більшу концентрацію хімічної речовини здатен відфільтрувати (поглинути) фільтр. Всього існує 3 класи захисту. Для промислових газів їх лише два (або А1, В1, Е1, К1 або А2, В2, Е2, К2). Для протиаерозольним та протипилових фільтрів існує 3-й клас захисту (Р3).
Фільтри до цивільних протигазів
Цивільні протигази також відносяться до фільтрувальних протигазів. Ця категорія фільтрувальних протигазів призначена для захисту цивільного непрацюючого населення та формувань цивільного захисту у разі аварії техногенного або природного характеру або у особливий період (під час війни).
Захист цивільних протигазів повинен відповідати вимогам СОУ МНС 75.2-00013528-002:2010 «ФІЛЬТРУВАЛЬНІ ЗАСОБИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ОРГАНІВ ДИХАННЯ НАСЕЛЕННЯ У НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ. Класифікація й загальні технічні вимоги». В цьому документі прописані посилання на українські та міжнародні стандарти, яким повинні відповідати фільтрувальні протигази, які застосовуються у системі Цивільного Захисту України.
Якщо узагальнити вимоги до цивільних протигазів одним реченням, то фільтр до цивільних протигазів повинен бути скомбінованим з протиаерозольним та протипиловим фільтром (Р3) та містити захист від речовин типу АВЕК. Клас захисту в стандарті не вказано, тому він може бути як першого так і другого рівня. В вимогах до цивільних протигазів також є вимога про захист від БОР (бойові отруйні речовини). Згідно з методичними рекомендаціями ДСНС щодо БОР, до них відноситься хлор, аміак і деякі інші спеціальні речовини, більшість яких підпадає під тип А та тип В (такі як зарин, хлорпікрин, хлорціан, фосген, циклогексан, хлороформ та інші).
Деякі фахівці в Україні стверджують, що цивільні протигази повинні мати захист типу SX, але у державних та міжнародних стандартах немає чіткого визначення, які спеціальні речовини підпадають під це визначення, тому кожен окремий виробник під типом SX має своє бачення спеціальних речовин. Те саме стосується позначення фільтрів CBRN (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear), що означає хімічний, бактеріологічний, радіоактивний та ядерний захист.
Фільтри для військових протигазів
У фільтрувальних військових протигазів застосовуються протигазові фільтри (фільтрувально-поглинальні коробки) спеціального типу, так звані спеціальні фільтри, які мають максимальний захист 2 класу від всіх відомих хімічних речовин. Ці фільтри мають абревіатуру CBRN та у своїх захисних властивостях мають тип SX.
Ці спеціальні фільтри можуть застосовуватись також у цивільних протигазах, що дає максимально-можливий захист формуванням цивільного захисту, але не є обов’язковими для цієї категорії протигазів (цивільних протигазів).
Типи фільтрів за кріпленням. ДСТУ EN 148-1:2021
Всі протигазові фільтри за типом з’єднання з лицевою частиною (маскою) поділяються на дві основні групи. З’єднання з маскою може бути або байонетне, або різьбове. Згідно з українськими стандартами, цивільні протигази повинні мати різьбове з’єднання, яке відповідає вимогам ДСТУ EN 148-1:2021, а саме нарізь 40 х 1,7’. Тобто всі протигазові маски та протигазові фільтри, які виготовляються в Україні та державах Європи та застосовуються військовими або у системі цивільного захисту, повинні мати лише таке різьбове з’єднання.